Forum Cichlid Forum Strona Główna

Forum Cichlid Forum Strona Główna -> Opisy pielęgnicowatych -> Nannacara Anomala(Akarka Paskowana)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
A-kara
ikra



ikra
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Warszawa


PostWysłany: Czw 19:39, 27 Kwi 2006    Temat postu: Nannacara Anomala(Akarka Paskowana)

Występowanie i wygląd:
Akarka Paskowana wystepuje w Gujanie, w Rio Esquibo. Samce Akarek Paskowanych osiągają wielkość 8 cm, natomiast samice dorastają do 5 cm. Ciało ryby jest zaokrąglone, samce zazwyczaj barwy metalicznie zielonej, zdarzają się też osobniki o odcieniu brązu.

Zbiornik i pielęgnacja:
Dla jeden pary Akarek Paskowanych ,musimy przygotować zbiornik o dł. przynajmniej 50 cm., Dla dwóch, itd., odpowiednio większy. Pamiętajmy, że chociaż Nannacara Anomala jest spokojną pielegniczką, to w okresie tarła potrafi być agresywna. Podłoże winno być z piasku, bądź drobnego żwiru.

Dekoracje:
Akarka Paskowana to dość "bojaźliwa" pielęgnica, tak więc zbiornik obsadzamy gęstą roślinnością, jednak, bez przesady. Musimy pozostawić rybie miejsce do swobodnego pływania. Nannacary Anomale wymagają licznych kryjówek, możemy w tym celu użyć korzeni ,lub kokosów, kamieni. Samice obierają małe terytoria, wokół swych kryjówek, wewnątrz terytorium samca.

Woda:
Nannacara Anomala toleruje dość wysoki zakres temperatur, dobrze się czuje w wodzie o temp. 21-30'C. Lubi wodę kwaśną i miękką o TWO mniejszej niz. 10 dh.

Rozmnażanie i dymorfizm:
Tak jak już zostało wspomniane, w okresie tarła, Nannacara Anomala staje się rybą terytorialną, zawzięcie broniąc swej ikry. Wewnątrz kryjówki samicy, odbywa się tarło. Ikra składana jest w ilości ok. 50-300 ziaren. Następnie samica samotnie opiekuję się ikrą, troskliwie jej doglądając. Wylęg larw następuje po okresie ok.36-86 godzin. Narybek swobodnie pływa po 8-14 dniach.
Odróżnienie samca od samicy nie stanowi żadnego problemu, samiec jest wyraźniej , żywiej ubarwiony, samica szara, bądź żółto-szara. Samiec ma wydłużone końce płetw grzbietowych, podczas, gdy samice mają zaokrąglone płetwy grzbietowe.

Karmienie:
Pielęgniczka ta, nie jest wybredna, jeśli chodzi o pokarm, chętnie zjada suche płatki, granulaty, a także pokarm mrożony. Młode karmimy larwami solowca i pylistą suchą paszą.


Uwagi: Nanancara Anomala to pielegniczka z "charakterkiem" i trzeba liczyc sie z tym, ze moze byc zaczepna, szzcegolnie w okresie tarla wobec innych ryb w akwarium.

Wkrotce postaram sie wkleic zdjecia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Cichlid Forum Strona Główna -> Opisy pielęgnicowatych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin