Forum Cichlid Forum Strona Główna

Forum Cichlid Forum Strona Główna -> Opisy pielęgnicowatych -> Paletka-Dyskowiec,Symphysodon Aqefasciata-Symphysodon Discus

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukasz
Administrator



Administrator
Dołączył: 27 Lip 2005
Posty: 98
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Łomża


PostWysłany: Sob 15:38, 08 Kwi 2006    Temat postu: Paletka-Dyskowiec,Symphysodon Aqefasciata-Symphysodon Discus

Symphysodon Discus-Symphysodon Aquefasciata

Występowanie,zachowanie i wygląd:

Na świecie używa się obu tych nazw, więc w dalszej części artykułu będę pisał Dyskowiec. Dyskowce to ryby duże, które dorastają czasem nawet do ponad 20 cm. Barwy ciała nie da się precyzyjnie określić, ponieważ jest tyle odmian barwnych, że trudno by było je wszystkie opisywać. Najczęściej na ciele ryby występują dwie nachodzące na siebie barwy. Jedna stanowi tło dla drugiej przez co ładnie ze sobą kontrastują. Palety to ryby, które mają specyficzną hierarchię społeczną. Zdarza się, że w stadku liczącym 5-6 osobników znajdzie się dominator, który zaczyna rządzić swoją grupką i akwarium. Łatwo go wtedy rozpoznać po charakterystycznym dziobaniu innych członków stada. Palety w naturalnym środowisku występują w rzekach Ameryki Południowej takich jak: Santarem(Symphysodon aquefasciatus axelrodi), Manaus(Symphysodon discus),Tefe (Symphysodon aquefasciatus aquefasciata, Symphysodon aquefasciatus haraldi).

Zbiornik i pielęgnacja:

Ryby te dorastają do około 20 cm, czasem nawet więcej. Na jednego osobnika powinniśmy przeznaczyć około 50 litrów wody w zbiorniku. Jeśli zapewnimy im odpowiednio wydajną filtrację i częste podmiany wody to możemy dla jednej ryby przeznaczyć 40 litrów wody. Hodowlę rozpoczynamy od stadka liczącego najmniej 5-6 sztuk w akwarium o pojemności od 160 litrów wzwyż. Są to ryby stadne. Jako towarzystwo dla dyskowców śmiało mogę polecić neony czerwone, bystrzyki, pielęgniczki oraz niektóre zbrojniki (zbrojnik niebieski nie jest wskazany gdyż przyczepia się do palety i skubie jej śluz co może doprowadzić do infekcji) i kiryski. Jako filtrację należy zastosować wydajniejsze filtry np.FLUVAL, AQUA CLEAR itp. Najlepsze są filtry zewnętrzne, które wydajnie oczyszczają wodę. Dyskowce mają szybką przemianę materii przez to, że dorastają do 20 cm, więc nie należą do małych ryb. Ryby te jest bardzo ciężko hodować w akwarium i dlatego nie nadają się dla początkujących akwarystów. Polecam je tylko doświadczonym akwarystom, gdyż początkujący zazwyczaj nie podołają ich hodowli.

Dekoracje:

Podłoże w akwarium z paletami powinno być drobnoziarniste najlepiej 3-6 mm. Ryby nie kopią w podłożu więc możemy utrzymywać przy nich gąszcz zielonych roślin. Uwielbiają mieć kryjówki wśród większych korzeni, ponieważ bywają bardziej płochliwe niż inne ryby. Pływając po zbiorniku prezentują przepiękne odcienie barw, mieniąc się przy tym w kolorach tęczy.

Woda:

Dyskowce są to ryby wymagające pod względem parametrów wody w zbiorniku. Ph powinno wynosić 5.5-7.0,Two około 8,Tww 6(Czyli woda powinna być miękka). Jeśli zakupujemy rybę u hodowcy należy wtedy spytać w jakiej wodzie palety u niego pływały gdyż nie znając tych informacji łatwo możemy zaszkodzić nowym rybom. Jeśli ph w hodowli wynosi 7.0 to mamy do czynienia z odpornymi paletami przyzwyczajonymi już do wysokiego ph polecane początkującym paleciarzom. U mnie w akwarium temperatura wody wynosi 30*C. Ryby źle tolerują temperatury poniżej 27*C.Przy wyższym Tww, Ph jak i Two dyskowce źle się czują, niechętnie przyjmują pokarm i są apatyczne.

Rozmnażanie:

Dyskowce osiągają dojrzałość płciową w wieku 1-1.5 roku. Bardzo trudno jest uzyskać dobraną ze sobą parę, gdyż ryby te muszą same dobrać sobie partnera. Często do tarła przystępują osobniki, które słabo się znają przez co ikra lub narybek zostają zjedzone. Nie zawsze musi się udać tarło. To zależy od doświadczenia potencjalnych tarlaków i ich chęci. Dorosłe ryby produkują specjalną wydzielinę skórną, którą karmią swoje młode przez około tydzień od wyklucia z ikry. Brak wyprodukowanej wydzieliny skazuje narybek na śmierć z głodu, gdyż śluz ze skóry rodziców jest ich pierwszym pożywieniem. Chcąc doprowadzić do tarła „naleśników” potrzeba dużo czasu i cierpliwości, a w przyszłości ryby odwdzięczą się nam za to widokiem maluchów wokół siebie. Tarło przebiega w sposób następujący: najpierw samica składa ikrę na elemencie osprzętu, korzeniu, roślinie czy też stożku w akwarium tarliskowym, następnie podpływa samiec i zapładnia złożoną ikrę. Rozwój ikry trwa zazwyczaj 3 dni. Po tym okresie zaczynają wylęgać się młode dyskowce. Początkowo wiszą na podłożu absorbując woreczek żółtkowy przez 2-3 dni. Kiedy zaczynają już pływać z podłoża przenoszą się od razu na skórę rodziców skubiąc ją i w ten sposób zdobywając pożywienie. Podchów młodych jest dosyć trudny, jak to przystało na rybę problemową.

Karmienie:

Dorosłe Palety karmimy 2-3 razy dziennie różnymi rodzajami pokarmów. Są to ryby mięsożerne i dlatego powinniśmy zapewnić im stały dostęp do serca wołowego lub też czarnego komara. Nie polecam karmienia ryb ochotką, która przenosi niebezpieczne pasożyty mogące zagrozić paletom. Dyskowce uwielbiają jeść także dżdżownicę z ogródka wcześniej wypłukaną w papce z mleka i bułki. Nie pogardzą też płatkami dla palet takimi jak:Tropical Asta Color, D-50 PLUS, D-Vital Plus. Dobrym urozmaiceniem menu naszych ryb są granulaty np.Sera Discus Blue,Red, a także kluski domowej roboty. Chcąc osiągnąć lepsze rezultaty można założyć własną hodowlę komarów dla dyskowców z wcześniej wyczyszczoną beczką napełnioną starą deszczówką. Młode paletki karmimy 3-4 razy dziennie pokarmami dla narybku, artemią z własnej hodowli, ewentualnie pokarmami w płynie np. Tetra Nobil Fluid.

INFO by lukasz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
michaelxp91
ikra



ikra
Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6


PostWysłany: Wto 12:46, 11 Kwi 2006    Temat postu:

Symphysodon aquafasciata to co innego niż Symphsodon Discus !!

Symphysodon aquafasciata to paletka, dorasta do 12 - 16cm. Dzieli się na odmiany brązowa, zielona i niebieska.

Symphysodon Discus Heckel to Dyskowiec Heckela, wystepujący w naturze i dorastają do 20cm.

Ale to sa dwie różne ryby, które hodowcy zaczeli kryzżować aby uzyskać nopwe forym kolorystyczne, lecz w naturze to dwie różne ryby ! Nie mylcie tego, Dyskowiec <> Paletka !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukasz
Administrator



Administrator
Dołączył: 27 Lip 2005
Posty: 98
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Łomża


PostWysłany: Wto 13:35, 11 Kwi 2006    Temat postu:

Możliwe,że masz rację.Napisałem obydwie nazwy ponieważ w polsce przyjęło się już że Dyskowiec a Paletka to to samo"występującym w kilku rzekach prowadzących do Amazonki. Symphysodon Aquefasciata tyczy się do Paletki,a Symphysodon Discus dla Dyskowca.W innych krajach na te ryby mówi się Dyskowce gdzie jest o wiele wyższa półka akwarystyki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
grzegorz
ikra



ikra
Dołączył: 16 Gru 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: łodz


PostWysłany: Śro 19:02, 16 Gru 2009    Temat postu:

moje paletki juz 3 razy zjadaly ikre w ciagu 24 godz - teraz rozpoczela sie 2 doba a ikra jeszcze jest dzieki bogu - co robie nie tak pomozcie!

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez grzegorz dnia Śro 21:36, 16 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Cichlid Forum Strona Główna -> Opisy pielęgnicowatych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin